A link vágólapra másolva!
Cikk kép

A Magyarországi Erdélyi Kopó Klub idén 16. alkalommal szervezett Varsány Vándorkupa Vércsapa Versenyt.

 

A részletekről Berényi-Kozma Katalin, a MEKK elnöke számolt be a Nimród Vadászújságnak.

– Egykor a dunavarsányi Sipek Sándortól jött az ötletet, hogy ne csak versenyt szervezzünk, hanem azt megelőzően egy tábort is, ami segít a felkészülésben, így a táborban tanultakat mindjárt versenykörülmények között is bemutathatják a résztvevők. 2007 óta szinte minden évben megszerveztük a megmérettetést, – kivéve a covid idejét, amikor is 3 évet ki kellett hagynunk –, eleinte Dunavarsányban rendeztük, utána a Bakonyban, majd a Pilisben, illetve a Zselicben. A tábort később Kovács Ágnes vette át, majd 2 évig Hári Csaba csinálta, az idei év pedig Noveczki Katalin vezetésével zajlott. Kati munkáját Tatai Sándor támogatta, a rutinosabb ebekkel ő foglalkozott, a fiatalabbakkal pedig Kati. A háromnapos bentlakásos táborban voltak fegyelmi gyakorlatok, a táborozók megtanulták értelmezni a kutyák jelzéseit, de elsajátították a csapafektetés csínját-bínját is – kezdte Berényi-Kozma Katalin.

 

A tábor után következik a verseny, ami annak idején – saját szabályzat alapján – nem címadó versenynek indult, de az évek során azt tapasztalták, hogy vannak olyan tehetséges ebek, akik nehezített körülmények között is végre tudják hajtani a feladatot. Így később már összekötötték CACT címet adó vércsapa versennyel és mellette indítottak – korábban junior néven, most pedig kezdő kategória néven – egy másik számot is, hogy a gyakorlattal nem rendelkező ebek is megmérettethessék magukat a versenyen. A kezdő kategória esetében nem korhatárhoz kötötték a részvételt, hanem azok jelentkezhetnek, akik még nem voltak ilyen jellegű versenyen, így a tapasztalatlan, idősebb kutyákat is be tudták vonzani, de örömmel látták azt is, hogy ami a gazdákat illeti, a kezdő versenyzők között az idősebb korosztály is képviseltette magát.

 

– A vasárnapi megmérettetés az Ipolyerdő Zrt. támogatásával zajlott, melynek ezúttal Diósjenő adott otthont. Évről évre népszerűbb az esemény, idén 18 nevezőnk volt, ebből nyolcan indultak a címadó nehezített vércsapa versenyen, emellett 10 kezdő kutyánk volt, közülük hatan a táborban is jelen voltak. Nagy büszkeség, hogy az összes kutya végigment a csapán, sőt mindenki díjban végzett.

Az ország minden pontjáról, Somogytól Debrecenig érkeztek a résztvevők, hisz kevés ilyen lehetőség van, évente mindössze két vércsapa versenyt szoktunk rendezni. 3 bírói körben 7 bíró részvételével zajlott a verseny, a vezetőbíró Tatai Sándor volt, mellette Babály Csaba, Babiczky Attila, Bakumenko Jelena, Kovács János, Noveczki Katalin és Újhelyi Tamás segítették a versenyzőket – részletezte a MEKK elnöke.

 

– A kopó nem úgy dolgozik, mint egy véreb, nem végez olyan alapos munkát, de az orra jó és lendületesen halad a csapán. A kezdő kategóriában – a kezdő csapák 2–300 méter hosszú 3-4 órás vonszalékos csapák voltak – az első 7 kutya első díjban végzett, a kutyák nagy része viszonylag hamar végigment rajta. A rutinosabb kutyáknak 6–700 méteres a kidolgozandó csapa két töréssel, melyen 2 deciliter vért csepegtettünk el előzetesen, itt több idő áll a kutyák rendelkezésére, minden kopó bőven időn belül teljesített – tette hozzá Katalin, és végezetül elmondta: azt gondolom, mindenki úgy mehetett haza, hogy egy jó hangulatú, eredményes versenyen vett részt, annak ellenére, hogy a terep nagyon nehéz volt, a hegyes-völgyes vidéken meglehetősen fárasztó volt a munka. A résztvevőknek nagyon tetszett a tábor, elmondásuk szerint sokat fejlődtek ők is és a kutyáik is, de a táborvezető is elégedett volt, mert néhány kopó valóban kivételes munkát végzett.

 

Cikk kép
Cikk kép
Cikk kép
Cikk kép