A link vágólapra másolva!
Fotó: Illin József
Fotó: Illin József

A Dévaványai Vadásztársaságnál közel 20 éve rendeznek ragadozó madarakkal történő vadászatokat.

 

Idén a 12 országból, 42 solymász részvételével zajló négynapos vadászat végén rekordszámú – 33 őz, 92 mezei nyúl és 19 fácán – vad feküdt a terítéken. Illin József, a vadásztársaság elnöke számolt be a részletekről a Nimród Vadászújságnak.

– Czifrák Gábor dévaványai solymász, valamint a társaságunk, illetve a szomszédos vadásztársaságok tagjai kezdeményezték ezt egykor. Nagyon jó hangulatú vadászatokat szerveztünk, mert felénk igen sok a ragadozómadár. A nyulak hozzá vannak szokva a jelenlétükhöz, meg kell tanulniuk menekülni előlük, ha életben akarnak maradni, sokszor kicselezik a ragadozót, ha az nem elég ügyes. Ez rengeteg látványos akciót eredményez a zsákmány és a predátor között. Éppen ezért rendkívül népszerű az esemény a solymászok között, ám a közel 100 jelentkező közül csak 30-40 főt tudunk fogadni. Idén 43 szirti sas, 14 sólyom, 11 héja és ölyv részvételével zajlott a vadászat a 11 580 hektáros területünk töredékén, mindössze 2-3 ezer hektáron, melyet 800-1000 hektáros területrészekre osztunk fel – részletezte Illin József

 

Egy-egy ilyen területrészen 8-10 fős csapatok vadásznak, a sasoknak nagyobb területet biztosítanak, a sólymoknak valamivel kisebbet. Azok a sík területrészek alkalmasak a solymászatra, ahol nincs összefüggő erdő, egy-egy fa, illetve fasor lehet benne.

– A solymászok 1-1 vadászkutyát is elhoztak, a sólyom és a héja félék ugyanis képesek összedolgozni a kutyával. Nagyon látványos, amikor az eb kiszimatolja, merre lehet a zsákmány, a solymász felengedi a madarat, a kutya kiugrasztja a vadat, a madár pedig rácsap. A külföldről érkező solymász vendégeink minden alkalommal kiemelik a vadászterületünk diverzitását, a vadbőségünket és nem utolsó sorban a vendéglátásunkat, melyekre mindig nagy hangsúlyt fektetünk – folytatta az elnök.

 

Őz tarvadból az éves hasznosítási számuk 40-50 körül van, ebből most 33 került terítékre, mezei nyúlból reményei szerint 1000 példányt élve fognak be és értékesítenek, 400-500 egyedet pedig lőfegyverrel hoznak terítékre a ragadozó madarakkal elejetett 92 egyeden túl.

– Fácánból az általunk nevelt 2-3 ezer kakast szoktuk elejteni, fácánt nem értékesítünk, a vadásztársaság 47 tagja – az 5 mezei nyúl mellé – kompetenciában elejtheti. Évente a 600-700 tyúkot helyezünk ki a terület különböző részeire, és csak a telep közvetlen közelében vadásszuk őket. Az apróvad védelme érdekében intenzíven gyérítjük a ragadozók számát, róka nem is került terítékre, pedig a sas képes volna megfogni. Az évek óta tartó következetes munka eredményeképpen mára a fácánállományunk mennyiségileg és minőségileg is jelentősen javult és jól repülő, nagytestű madarakra vadászhatunk, egy-egy vadászat alkalmával 80-100 példány esik – mondta el lapunknak Illin József, a társaság elnöke. – Tiszteljük a hagyományokat és szívesen adunk teret a hagyományos vadászati módokat űző vadásztársaknak, és idén először íjászokat is fogadtunk, mert védeni kell a tradíciókat és a szellemi örökségünket. Véleményem szerint az állatoknak és a növényeknek az ember boldogulását kell szolgálnia, ezzel együtt óvni kell a flórát, faunát és a mértéket az igaz vadászembernek mindig tudnia kell!

 

 

Cikk kép
Cikk kép
Cikk kép
Cikk kép
Cikk kép