Részlet Csathó Kálmán Vadászzsákmány című kötetéből.
A Természet a jut is, marad is elv alapján van berendezve, és olyan gazdag, hogyha az egyensúlyát erőszakosan nem zavarják meg, nem maradhat benne éhen semmi és senki sem. Jóllakhatik és megélhet. De hát ezzel az ember nem elégszik meg, hanem meg is akar gazdagodni. Ezért azt kívánja, hogy a fa csak neki teremjen, és sokkal többet teremjen. És hogy ezt elérhesse, nem sajnál semmi fáradságot, munkát, tanulást, sőt anyagi befektetést sem, csak célra vezessen!
Az ember megtanulta, hogy hogyan kell a fát oltani, szemezni, nyesni, ápolni. Megtanulta a nemesítést és az okszerű gyümölcstermelés minden csínja-bínját, és már azon az úton volna, hogy valóban meg is gazdagodjék a tudásából és a munkájából, de még mindig úgy érzi, hogy sem a tudása, sem a munkája nem tökéletes, mert még mindig veszendőbe megy a termésének egy része, minthogy a kártevőket nem sikerült teljesen kiirtania. Sőt, mintha ma még több baj lenne velük, mint régen volt!
A régi gyümölcsösökben nem tettek a férgek annyi kárt, mint a maiakban. Több volt a madár, a fák pedig ellenállóbbak voltak, erősebbek, vadabbak. Izmosabbak és szívósabbak. Ma nemesebbek, ha ugyan nemesség az, hogy már nem is igazi fák, hanem törpe gyümölcstermő gépek. Amíg a fa fa volt, és árnyékot is adott, nem csak gyümölcsöt, amíg esetleg odva is volt, meg sűrű lombja, addig a madárnak volt hol fészkelnie rajta, és jobban meg tudta védeni a hernyótól. A fa védte a madarat, és a madár a fát.
Ma a gyümölcsös napfényben úszik, törpe a fája, ritka a lombja, a madár nem talál rajta menedéket, és bár talán finomabb is, nagyobb is a gyümölcse, de az ellenségeinek száma légió.
Mit lehet itt tenni?
Jönnek a tanácsok. Hogy össze kell szedni a hullott almát naponta, hogy a bennük lévő férgek vissza ne mászhassanak. Hogy a fa törzsére koszorút kell fonni szalmából meg rongyból, s ha aztán a felfelé kúszó hernyók megbújnak benne, el kell égetni az egészet hernyóstól. Aztán meg, hogy mesterséges fészekodúkat kell a fákra aggatni, és bokrokat ültetni közbe, hogy a madaraknak legyen hová fészkelniük...
A madaraknak!... Már megint csak itt tartunk; vagy még mindig csak itt tartunk? – bosszankodik az ember magában. – Hát a madaraknak legyek én kiszolgáltatva?... Hogy nem találnak ki már valamit, amivel alaposan, tökéletesen, ahogy ma mondják: száz százalékig megvédhetném a termést minden kártevő ellen?
Hát persze, hogy kitalálnak!
Valahol messze, talán Amerikában vagy még azon is innen, egy gyárban, ahol nem tudom, mit gyártanak, mint mellékterméke a gyártásnak felgyűlt egy csomó rézgálic, amivel nem tudnak mit kezdeni. Egy tehetséges, fiatal mérnök, akinek kitűnő üzleti ötletei szoktak támadni, jelentkezik az igazgatónál, és azt mondja:
– Uram, gondoltam valamit, hogy hogyan lehetne ettől a tömérdek rézgálictól megszabadulni! Rá kell biztatni a gyümölcstermelőket, hogy ne csak a szőlőt permetezzék, hanem a gyümölcsfákat is. Propagandát kellene csinálni, hogy hernyóirtásra ez a leghathatósabb eszköz.
Az igazgatónak felcsillan a szeme:
– Bravó, fiam!... Ez már ötlet! Az a remek benne, hogy nemcsak jó üzlet, de igazán hasznos is a hernyók ellen! Ennek feltétlenül sikere lesz!... Minden rézgálicunkon túladunk! Még nem is lesz elég...
Egy hét múlva az almafa gazdája már olvassa, hogy almamoly ellen a legjobb szer a rézgálicos permetezés. Pókhálós moly ellen jó egy kis arzenikumot is keverni a permetezőlébe... Mégpedig azért jó, mert az igazgató úr sógora viszont arzenikumot gyárt... De ez a megokolás nincs benne a cikkben ...
Egy szép tavaszi napon aztán az történik, hogy a méhek, amelyeknek a virágzó almafákra vezetett első gyűjtőútjuk, szédülve érnek haza a kaptárjukhoz, és nem mennek be, hanem kinn a napon tántorognak körbe, majd kiterjesztett, verdeső szárnnyal elnyúlnak a kasdeszkán. A csodálkozó őrméhek apró, kékes kristálykákat és fehér mészport látnak rajtuk ott, ahol máskor sárga virágporzó szokott lenni... Estig vergődnek, mikor pedig a nap leszáll, dermedten, holtan, százszámra hevernek a kas előtt...
Őszapó ugyanezen a napon egyszerre három pici hernyóval a pici csőrében bújik be a fészeknyíláson.
– Gyere hamar – mondja őszanyónak –, az almafán nem tudom, mi történt, de ott hever a töméntelen hernyó rajta meg alatta, dögölve... Nem is kell utánajárni, csak hazahozni...
Együtt repülnek oda mind a ketten, és egypár fordulóval jól megtömik a gyerekeket rézgálicos hernyóval, közben maguk is bekapnak és lenyelnek egypárat belőlük. Aztán visszaszállnak újra a fához, de őszanyó úgy érzi, mintha a fa a koronájával lefelé állna, s ahogy ezen elcsodálkozik, egyszerre csak beleüti fejét a földbe.
– Cip-cip! – jajdul fel vékony kis hangján, és egy pillanat múlva már nem él.
Szerencséje van. Mert anélkül pusztul el, hogy látná azt a rémséget, amely az őszapó szeme elé tárul, mikor a fészekhez ér. A kilenc fióka közül négy már halott, öt pedig görcsök közt hánykolódva haldoklik... És ebben a percben ő is valami furcsát érez. Szólni akar, de elhomályosodik előtte a világ, és fejjel előre belezuhan a fészekbe holtan, a halott fiókái közé...
A gazda másnap pitymallatkor kimegy a kertbe, hogy megtekintse az eredményt. Különben is szereti a tavaszi hajnalt, Isten egyik legszebb alkotását, amikor az újjászületett lombok sűrűjében ezernyi madár énekli a fakadó élet ünnepi himnuszát.
Ma azonban csendes a kert. Madár nem szól benne, és az első napsugár néma kék lombokon törik meg szomorúan. A gazda meg lehet elégedve a rézgáliccal. Valóban kitűnő szer! Írmagja sem maradt a fán semmiféle féregnek – igaz, hogy madárnak sem!
De hát törődhetik az ember ilyen csekélységgel, mikor elérte azt, amire vágyott: hogy a fája csak neki teremjen?
Igaz, hogy odaadta érte a madárszót, és oda azt az ingyen segítséget is, amellyel eddig a madarak támogatták. Most ráhárul a munka egészen, de legalább alapos lesz, ha pénzbe kerül is. Mert sem a rézgálicot nem mérik ingyen, sem az arzenikumot, sőt még a permetező napszámos munkáját sem!
És permetezni egyre többet kell, mert most már ez az egyetlen védekezés a kártevők ellen. Permetezni folyton, és résen lenni!
A tulajdonosnak egyre több és több pénze megy rá a fa megóvására, és mikor végül leszedi a termést és számot vet, sóhajtva vakarja a fejét:
– Hiszen igaz, hogy ennyi almám csak a legjobb esztendőkben termett, de annyiba került, hogy azon akár a boltban is megvehettem volna... Mit érek vele, hogy most már egyedül csak nekem terem – így?
...Valahol messze ugyanekkor a gyáros is számadást csinál, és utána a kezét dörzsöli:
– Ez jól sikerült! Az idén már egész sereg fa nekem termett; jövőre meg nekem fog teremni a többi is egyedül!
Szerencse, hogy a Természetben semmi sem tökéletes, tehát a permetezés sem. Vannak lusta emberek, akik nem permeteznek, és azoknál megmaradt egy kevés hernyó és egy kevés őszapó is. Méhek is maradtak, amelyeknek sikerült kikerülni a veszedelmet.
De egy nagy sereg elpusztult belőlük, s el fog pusztulni még több is, csak azért, hogy egy gyáros eladhassa a rézgálicot, egy másik az arzenikumot, és a fa nekik teremjen, akik nem is látták, és talán nem is fogják látni sohasem.