A link vágólapra másolva!
Cikk kép

A Soproni Egyetem hallgatói gyakorlati foglalkozás keretében vadlúd állományfelmérésen vettek részt.

Az 1980-as években kezdődött el a Fertő-tó hazai oldalán a vadludak szinkron számlálása, amit prof. dr. Faragó Sándor, a Soproni Egyetem tanára szervezett. A számlálás minden évben október és március között történik, amikor az északról érkező vadludak Magyarország területén tartózkodnak, gyakran több tízezres liba csapatokat alkotva a hazai élőhelyeken. A ludak rendszerint a tavon töltik az éjszakát, ahonnan a hajnali órákban húznak ki a közeli gyepterületekre, agrár-élőhelyekre táplálkozni. A számlálást végzők prof. dr. Faragó Sándor koordinálásával körülbelül 2-3 kilométerenként felállva, a kijelölt helyen várakoznak a reggeli húzásra, és a felettük átvonuló ludakat számolják. A felmérőlapokon a fajt, az időpontot, illetve a húzás irányát is feljegyzik. Ezen eredmények összesítése által tudják becsülni, hogy adott hónapban mennyi lúd van a Fertő-tavon és annak vonzáskörzetében. A monitoring során tömegesen nagy liliket és nyári ludat számolnak, a szerencsésebb felmérők időnként tundraludat, vörösnyakú ludat, apáca ludat is láthatnak.

A Soproni Egyetem másodéves vadgazda mérnök hallgatói is részt vehettek a szinkronszámláláson, a Vadászati állattan tantárgy keretein belül dr. Kalmár Sándor Flóris tanárukkal. A gyakorlatra november 16-án került sor. Az első állomáson nagy liliken kívül más lúdfajt nem számoltak, ugyanakkor várakozás közben megfigyelhettek kékes rétihéját, karvalyt, dolmányos varjút, vetési varjút, csókát, szarkát, danka-, vihar-, és sárgalábú sirályt is. Számos érdekességet is megtudhattak a megfigyelt madarakról, például, hogy a hajnali órákban a ludakat megelőzve a sirályok húznak ki elsőként a tóról, rendszerint közvetlenül pirkadat után.

A gyakorlat második felében a hallgatók ellátogattak a mekszikópusztai vizes élőhely-rekonstrukció helyszínére, ahol a Borsodi-Dűlő madármegfigyelő toronyból fajgazdag madárcsapatok hatalmas tömegeit láthatták. Itt közelebbről szemügyre vehették a darvak, a nyári ludak, a nagy lilikek, a tőkés récék, a csörgő récék, a kanalas récék, a bíbicek nagy számú csapatait, emellett barátrécét, cigányrécét, nyílfarkú récét, kis kárókatonát, parlagi sast és számos egyéb madárfajt is megfigyelhettek.

Cikk kép
Cikk kép