Egy új – dél-afrikai – tanulmány megállapításai alapján az emberi hangok sokkal nagyobb félelmet keltenek a vadon élő emlősökben, mint az oroszlánok üvöltése.
Egy, a Current Biology hasábjain publikált kutatás szerint a vizsgált vadon élő állatok – közöttük az antilopok, az elefántok, a zsiráfok, a leopárdok és a varacskos disznók – megtanulták, hogy az emberekkel való érintkezés rendkívül veszélyes a vadászat (orvvadászat), a fegyverhasználat és a kutyák miatt.
A tudósok a Kruger Nemzeti Park víznyelőinél elrejtett hangszórókon „normálisan” beszélgető emberek hangfelvételeit játszották le. A vadon élő állatok körülbelül 95 százaléka megijedt és gyorsan elszaladt. A tudósok által választott emberi beszéd az országban általánosan beszélt helyi nyelveket foglalta magába.
Mindezzel szemben a vicsorgó és morgó oroszlánokról készült hangfelvételek lényegesen kevesebb riadalmat váltottak ki a vizsgált vad körében. Érdekesség: a kísérlet során észrevették azt is, hogy bizonyos elefántok a nagymacska-üvöltések hatására megpróbáltak szembeszállni a hang forrásával.
The Independentnek a tanulmány társszerzője, Michael Clinchy elmondta: „Van ez az elképzelés, hogy a vadon élő állatok hozzá fognak szokni az emberi jelenléthez, ha nem vadásznak rájuk. Mi most megmutattuk, hogy ez nem így van. Az emberektől való félelem berögzült és mindent átható…”
https://youtu.be/Kl4IuahbWEI?si=CU4YO77XBT4D0_PJ
Ezen a videón az látható, hogyan reagál a vad az emberi beszédre
https://youtu.be/874FBxQyA0M?si=hxq-8KsM3f0Dt2x0
Itt pedig az, miként reagálnak az elefántok az oroszlánüvöltésre