A link vágólapra másolva!

Csütörtökön tartotta az Állatorvostudományi Egyetem az évente hagyományosan megrendezett vadgazdálkodási témákat feldolgozó tudományos konferenciáját. Az egyik előadó dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hatóság (Nébih) elnöke volt, aki a ragadós száj- és körömfájás hazai megjelenéséről is beszélt és ennek keretében tett említést a bioterrorizmus lehetőségéről.

 

A hazai vadegészségügy és vadgazdálkodás aktuális kérdései 2025 címmel szervezett konferenciát az Állatorvostudományi Egyetem, amelynek fővédnöke dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes volt, partnerei pedig a Magyar Országos Vadászkamara (OMVK) és a Magyar Országos Vadászati Védegylet voltak.

 

Az évente megrendezésre kerülő esemény előadásai a magyar vadgazdálkodás témáit a vadegészségügy szemszögéből közelítik meg. Ennek megfelelően idén volt szó a vadállományt érintő járványok aktuális kérdéseiről, mint az afrikai sertéspestis és a madárinfluenza. Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos részéről, a vadon élő kérődzőket veszélyeztető járványos fertőző betegségekről, mint a ragadós száj- és körömfájás, illetve a kiskérődzők pestise, dr. Nemes Imre, a Nébih elnöke részéről, a szarvasfélék befogásáról, altatásáról és szállításáról dr. Biácsi Alexandra, a Nyíregyházi Állatpark főállatorvosa részéről, a zárttéri vadtartás hatósági gyakorlatáról és egyes állategészségügyi vonatkozásairól dr. Sisa Ferenc, a Pest vármegyei Kormányhivatal főosztályvezetője részéről, a genetikai módszerek alkalmazhatóságáról a vadászat tisztaságának megőrzése érdekében dr. Zorkóczky Orsolya, az Állatorvostudományi Egyetem tudományos segédmunkatársa részéről és a vadbegyűjtő helyek létesítésének és üzemeltetésének feltételeiről Magyarországon a jogszabályváltozás tükrében dr. Gyurcsó Adrienn, az Állatorvostudományi Egyetem továbbképzési igazgatója részéről. Ezeken kívül prof. dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora adott elő a 150 éve született Maderspach Viktor életéről, Kovács Ferenc, az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályának főosztályvezetője az Országos Vadgazdálkodási Tanács hatásáról az elmúlt időszak jogszabályváltozásaira, Fehér Sándor, az OMVK Fővárosi és Pest vármegyei Területi Szervezetének elnöke a dámvad szerepéről a pusztavacsi vadászterületen és azon kívül, valamint prof. dr. Faragó Sándor akadémikus a Soproni Egyetem részéről Sterbetz István életéről és munkásságáról adott elő.

A felsorolt témák közül talán a leginkább aktuális és egyben a legaggasztóbb esemény bemutatása a Nébih elnökének ismertetője volt. A ragadós száj- és körömfájás mellett beszélt a kistestű kérődzők pestiséről is, amelyről elmondta, hogy az Európai Unió nyomására volt kénytelen Magyarország feloldani a Romániából érkező szállítmányok tilalmát, majd ezután meg is jelent a kór hazai állományban. Dr. Nemes Imre beszélt még a veszettségről is, amely hosszú idő után újra felütötte a fejét hazánkban, de a vakcinázásnak és egyéb intézkedéseknek köszönhetően egyelőre sikerült megfékezni.